Seria Powrót pisarzy

czw, Grudzień 14, 2017
- Publikacje -

Seria Powrót pisarzy

Seria Powrót pisarzy to symboliczny akt przywrócenia właściwego miejsca w kulturze polskiej tym spośród pisarzy, poetów i publicystów, którym odmawiano tego publicznie w Polsce do 1989 roku.

Od samego początku władze komunistyczne PRL konsekwentnie nie dopuszczały do zaistnienia
w szerszej świadomości społecznej faktu, że w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej szeroko rozumiana literatura polska rozwijała się bujnie również na emigracji. Co prawda rozwijała się w odmiennych niż w kraju warunkach, bo w wolności słowa, ale jej zasięg był ograniczony w zasadzie tylko do wychodźstwa. Wszystkich pisarzy tworzących na emigracji, poza nielicznymi wyjątkami, objęto w kraju z powodów politycznych zakazem publikowania ich dzieł. Nie byli obecni w kanonie  lektur szkolnych. Kolejnym pokoleniom Polaków nie dane było poznać bogactwa, piękna i siły literatury powstałej z dala od kraju. Rozpowszechnianie w obiegu podziemnym utworów pisarzy emigracyjnych, ze wszech miar bohaterskie i godne najwyższego uznania, miało siłą rzeczy ograniczony zasięg.

We współczesnej świadomości społecznej, zarówno starszego pokolenia, pamiętającego jeszcze czasy PRL, jak i  młodszego, pisarze ci są w dalszym ciągu nieobecni, a znani jedynie wąskiej grupie literaturoznawców i historyków.

Nad kształtem serii i doborem tytułów pracował Andrzej Paluchowski, wieloletni dyrektor biblioteki KUL,  osoba niezwykle zasłużona dla scalania i upowszechniania w czasach PRL literatury tzw. drugiego obiegu.

Obecnie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz Wydawnictwem Editions Spotkania opublikowaliśmy tytuły otwierające serię Powrót pisarzy. Ich wydanie było finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W najbliższym czasie planujemy wydanie siedmiu kolejnych, a docelowo w serii ma znaleźć się ok. 60 tytułów.

 

Udostępnij:
Publikacje

La Pologne précis d’histoire

pt, Luty 15, 2019
Publikacje

Tadeusz Wittlin, W tawernie „Pod Białym Koniem”

śr, Grudzień 13, 2017
Publikacje

Józef Łobodowski, Rachunek sumienia

wt, Grudzień 12, 2017
Publikacje

Kajetan Morawski, Tamten brzeg

pon, Grudzień 11, 2017
Publikacje

Julian Kulski

pt, Lipiec 21, 2017
Publikacje

Kapelan Armii Andersa

pt, Lipiec 21, 2017
Publikacje

Wspomnienia Carla Gustafa Mannerheima

pt, Lipiec 21, 2017
Publikacje

Polowania u Potockich. Łańcut i Antoniny

pon, Kwiecień 10, 2017
Publikacje

Wspomnienia z Kazachstanu

sob, Wrzesień 17, 2016
Publikacje

Wierni przysiędze. Dramat żołnierzy Armii Andersa

pon, Marzec 21, 2016
Publikacje

Karol Kurpiński i romantyczna Europa

nie, Luty 7, 2016