Polowania u Potockich. Łańcut i Antoniny

pon, Kwiecień 10, 2017
- Publikacje -

Na 495 stronach albumu „Polowania u Potockich. Łańcut i Antoniny” czytelnik znajdzie 339 unikatowych fotografii. Wiele z nich pochodzi ze zbiorów rodzinnych pieczołowicie przechowywanych przez Marka Potockiego, kolekcjonera i bibliofila, który jest głową linii Potockich z Antonin i Łańcuta.

Ten wyjątkowy materiał ikonograficzny opatrzyła komentarzem, często cytując listy rodzinne, dokumenty oraz dawną prasę łowiecką, pani Aldona Cholewianka-Kruszyńska. Umieściła też w albumie liczne dzieła malarskie, pokazując kulturowy wymiar polowań z wielką atencją organizowanych przez Potockich.

Album prezentuje 150-letnią historię polowań, między innymi w Łańcucie, Antoninach, Szepetówce, Pilawinie i Julinie, które zyskały sławę „po królewsku urządzonych łowów”, podziwianych w Polsce i poza jej granicami za doskonałą organizację i wystawność.

U Potockich polowali Zamoyscy, Radziwiłłowie, Tyszkiewiczowie, Lubomirscy, prezydent Ignacy Mościcki, Wojciech Kossak, Julian Fałat oraz liczni goście zagraniczni, między innymi arcyksiążę Rudolf, cesarz Franciszek Józef II, książę George z Kentu.

Dzięki relacjom prasowym z epoki i korespondencji rodzinnej Potockich poznajemy pasję myśliwską Alfreda Potockiego (1786-1862) – podróżnika, uczonego i pisarza, Alfreda Józefa Potockiego (1822-1889), który na swoich polowaniach gościł arcyksięcia Rudolfa i cesarza Franciszka Józefa II, Romana Potockiego (1851-1915), Józefa Mikołaja Potockiego (1862-1922) – prekursora „białych polowań” i uczestnika egzotycznych polowań w Indiach, na Cejlonie, w Somalii i Sudanie oraz Alfreda Antoniego Potockiego (1886-1959) – ostatniego ordynata w Łańcucie.

Polowania dla wielu osób są tematem kontrowersyjnym, dzisiaj mamy do nich stosunek inny niż 100 czy więcej lat temu. Polowania były kiedyś rodzajem sportu i sposobu na dbanie o dobrą kondycję fizyczną, próbą mierzenia się z siłami natury, istotną formą życia towarzyskiego, tematem rozmów i artykułów w prasie, inspiracją dla wielu sławnych malarzy.

W książce znajduje się spis ilustracji (w języku polskim, angielskim oraz francuskim), słownik ważniejszych terminów i wyrażeń łowieckich oraz hippicznych, indeks osób, bibliografia oraz resume w języku angielskim i francuskim.

4 kwietnia 2017 r. odbyła się premiera książki „Polowania u Potockich. Łańcut i Antoniny”. O książce i polowaniach sprzed 150 lat opowiadali: autorka – Aldona Cholewianka-Kruszyńaska (kustosz Muzeum Zamku w Łańcucie), autor wstępu do książki – Marek Potocki (głowa rodu Potockich, kolekcjoner, znawca sztuki i bibliofil) oraz dyrektor wydawnictwa Editions Spotkania – Piotr Jegliński.

Aldona Cholewianka-Kruszyńska

Historyczka sztuki i kustoszka w Muzeum-Zamku w Łańcucie, kierująca Działem Pojazdów Konnych – Wozownią. Autorka wielu publikacji poświęconych rodów Potockich, także innym przedstawicielom i przedstawicielkom polskiej arystokracji. W 2015 roku koordynowała realizacje jubileuszu Jana Potockiego – autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie” – odbywającego się w Łańcucie, na który złożyły się trzy monograficzne wystawy oraz międzynarodowa konferencja naukowa.

Marek Potocki

Urodzony w 1938 roku, syn Romana, dziedzica ordynacji antonińskiej i Anny z książąt Czetwertyńskich. Wnuk Józefa ordynata antonińskiego i Heleny z książąt Radziwiłłów. Prawnuk Alfreda ordynata łańcuckiego i Marii z książąt Sanguszków, córki Romana, księcia Sybiraka. Potomek Jana Potockiego, pisarza i historyka, działacza politycznego. Głowa linii potockich z Antonin i Łańcuta. Po opuszczeniu Polski w 1961 roku został stypendystą Federacji Helweckiej na uniwersytecie w Genewie i absolwentem szkoły zarządzania ONSEAD w Fontainebleau we Francji. Karierę zawodową rozwijał w firmach amerykańskich na stanowiskach menadżerskich. Jest kolekcjonerem i bibliofilem. Między innymi wydawcą unikatowego, 6-tomowego wydania pism wszystkich Jana Potockiego, wraz ze słynnym „Rękopisem znalezionym w Saragossie”. Dzieli swój czas między Polskę a Francję.

Patronami publikacji są: Fundacja Editions Spotkania, Mayland Real Estate sp. z o.o.

Bezpośrednia relacja z premiery albumu „Polowania u Potockich. Łańcut i Antoniny”

Wywiad z Piotrem Jeglińskim i Markiem Potockim w TVP Polonia

Udostępnij:
Publikacje

La Pologne précis d’histoire

pt, Luty 15, 2019
Publikacje

Seria Powrót pisarzy

czw, Grudzień 14, 2017
Publikacje

Tadeusz Wittlin, W tawernie „Pod Białym Koniem”

śr, Grudzień 13, 2017
Publikacje

Józef Łobodowski, Rachunek sumienia

wt, Grudzień 12, 2017
Publikacje

Kajetan Morawski, Tamten brzeg

pon, Grudzień 11, 2017
Publikacje

Julian Kulski

pt, Lipiec 21, 2017
Publikacje

Kapelan Armii Andersa

pt, Lipiec 21, 2017
Publikacje

Wspomnienia Carla Gustafa Mannerheima

pt, Lipiec 21, 2017
Publikacje

Wspomnienia z Kazachstanu

sob, Wrzesień 17, 2016
Publikacje

Wierni przysiędze. Dramat żołnierzy Armii Andersa

pon, Marzec 21, 2016
Publikacje

Karol Kurpiński i romantyczna Europa

nie, Luty 7, 2016