La Pologne précis d’histoire

- Publikacje -

Piotr Biłos

La Pologne précis d’histoire

Publikacja Piotra Biłosa, napisana w języku francuskim, wydana przez Fundację Editions Spotkania z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Celem publikacji jest dostarczenie francuskim odbiorcom narzędzi, za pomocą których będą oni mogli przyswoić sobie kolejne etapy historii naszego kraju, ale także przekazanie w sposób przystępny wiedzy na temat uniwersalnego wymiaru naszych dziejów.
Piotr Biłos jest zdania, że  „historia Polski to pewien wzorzec, to pewien kanon, który potrzebny jest Europie dziś. Że nie wolno go przemilczać, gdyż jego znaczenie ma ponadnarodowy wymiar, europejski po prostu”.

Książka ukazała się z inicjatywy Piotra Jeglińskiego prezesa Fundacji Editions Spotkania.

Autorowi zależało na tym aby dać Francuzom możliwość uświadomienia sobie, że odzyskanie niepodległości w 1918 nie spadło, mówiąc kolokwialnie, z nieba, ale było poprzedzone wielkimi zmaganiami.

Szczególnie eksponowane są watki francusko-polskie, począwszy od pierwszego sojuszu pomiędzy Polską a Francją, który datuje się na rok 1500, zawarty jeszcze za panowania –również na Węgrzech i w Czechach – Jagiellonów. Autor stara się pokazać różnice pomiędzy Europą Jagiellońską a Habsburską.

Okres najnowszy, czyli dwudziesty wiek jest szczególnie starannie przemyślany – pokazane są narodziny nowoczesnych nurtów ideologicznych, ale także opisany wysiłek zmierzający do odbudowy Rzeczpospolitej w okresie międzywojennym.

Rozdział o drugiej wojnie światowej uwypukla wkład Polaków na wszystkich frontach Zachodu, ale także ruch oporu w ramach państwa podziemnego oraz epopeję armii generała Andersa.

Premiera książki odbyła się w dniu Koncertu Niepodległości w Paryżu w dniu 2 grudnia 2018 roku, zorganizowanego przez Fundację Editions Spotkania w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Książka wzbudziła ogromne zainteresowanie Francuzów i Belgów, którzy przybyli wysłuchać koncertu.

Książka ukazała się przy wsparciu Mayland i Orlen S.A.

Więcej informacji o książce

Seria Powrót pisarzy

czw, Grudzień 14, 2017

Tadeusz Wittlin, W tawernie „Pod Białym Koniem”