Koncert Niepodległości w Paryżu

pon, Listopad 26, 2018
- Koncerty -

Koncert Niepodległości w Paryżu

 2 grudnia 2018 roku w Katedrze Św. Ludwika w Pałacu Inwalidów w Paryżu będzie miał miejsce uroczysty koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Zebrani pod jednym dachem artyści z Polski, Francji i Belgii wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie oddadzą hołd wolnej i demokratycznej Polsce, a także przedstawią wyjątkowość dziedzictwa kultury polskiej w Europie.

Zaginiona partytura

Renomy wydarzeniu doda udział wybitnych muzyków. Podczas koncertu pod batutą Moniki Wolińskiej wystąpią m.in.: wybitny pianista Janusz Olejniczak, mezzosopranistka Kinga Borowska, tenor Maciej Kwaśnikowski, sopranistka Ana-Camelia Stefanescu, organista Philippe Brandeis, bas Jean Delobel, a także Chœur régional Vittoria d’Ile-de-France oraz Ensemble Vocal de l’Abbaye de la Cambre z Brukseli. Do udziału w koncercie udało się także zaangażować najstarszą orkiestrę symfoniczną we Francji – Orchestre Pasdeloup.

Niemniej wyjątkowy jest program, w którym znalazły się m.in. takie kompozycje jak: „Warszawianka” Karola Kurpińskiego, „Fantazja na tematy polskie” Fryderyka Chopina, „Polonez” Jerzego Maksymiuka, „Nocturne” Ignacego Jana Paderewskiego oraz Symfonia nr 1 „Chemin des Dames” na chór, orkiestrę i mezzosopran Jacquesa-Alphonse’a De Zeeganta do poematu, którego autorką jest Marguerite de Werszowec Rey.

Interpretacja symfonii „Chemin des Dames” w Katedrze Św. Ludwika w Pałacu Inwalidów jest wyrazem pamięci dla francuskich żołnierzy i sojuszników, w tym żołnierzy Błękitnej Armii Hallera – mówi Marguerite de Werszowec Rey. Podczas wydarzenia będzie można też wysłuchać „Mszy na cztery głosy, chór i orkiestrę” Karola Kurpińskiego – do niedawna nieznanego utworu, którego oryginalny rękopis odnalazł podczas aukcji w renomowanym domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku Piotr Jegliński. Do jego orkiestracji wybrany został kompozytor Jacques-Alphonse De Zeegant.

Byłem pod wrażeniem odkrycia i jakości tego oryginalnego utworu, który nigdy nie był grany, więc czułem się bardzo zaszczycony, gdy Piotr Jegliński zaproponował mi jego orkiestrację – przyznał przed kilkoma laty Jacques-Alphonse De Zeegant.

Koncertowa Polska 100

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Editions Spotkania założona przez Piotra Jeglińskiego, działacza opozycji demokratycznej czasów PRL, który
po wyjeździe do Paryża w 1978 roku stworzył wydawnictwo „Editions Spotkania” wydające książki zakazane w PRL. Fundacja poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i promocję polskiej kultury krzewi postawy patriotyczne, szczególnie w młodym pokoleniu Polaków.

Współorganizatorem jest Musée de l’Armée (Muzem Wojska), mające swą siedzibę w Pałacu Inwalidów w Paryżu.

Partnerami projektu są: Ambasada Polska w Paryżu i Instytut Polski w Paryżu, a także Instytut Adama Mickiewicza – narodowa instytucja kultury, której zadaniem jest promocja polskiej kultury na świecie i aktywny udział w międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Koncert został zorganizowany w ramach programu Polska Music oraz programu Polska 100, międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego dla uczczenia Stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017–2022.

Mecenasem Koncertu jest firma ORLEN, słynąca ze wspierania ważnych i prestiżowych wydarzeń kultury polskiej. Sponsorami Koncertu są także: PLL LOT, KGHM, KOWR oraz ENERGA. Polskie Radio i Telewizja Polska objęły to wydarzenie patronatem medialnym.

Koncert zgromadzi reprezentantów elity środowisk politycznych i artystycznych, natomiast po jego zakończeniu, najważniejsi goście wezmą udział w bankiecie zorganizowanym przez Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej we Francji.

W Ambasadzie będzie można również obejrzeć towarzyszącą wydarzeniu wystawę pt. „Armia Polska w I wojnie światowej i w walce o polskie granice” – prezentującą słynną Błękitną Armię generała Józefa Hallera.

www.koncert-niepodleglosci.pl

 

 

Udostępnij:
Koncerty

Koncert Niepodległości w Paryżu Concert de l’Indépendance de la Pologne

pt, Luty 15, 2019
Koncerty

Gala Niepodległości

pon, Luty 8, 2016